Szanowni Państwo,
w imieniu Europejskiego Centrum Biznesu mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XIV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2026, który tradycyjnie odbędzie się w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej w dniach 25-26 maja br. Temat przewodni najbliższej edycji Szczytu brzmi:
„Bezpieczeństwo energetyczne Europy – rewizja europejskiej polityki energetycznej”.
Już po raz czternasty pragniemy zaprosić czołowych przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu na Szczyt Energetyczny do Gdańska. Podczas najbliższej edycji wśród poruszanych zagadnień odniesiemy się do reorganizacji polityki energetycznej UE w procesie transformacji energetycznej. Tegoroczna dyskusja będzie koncentrowała się wokół zaostrzenia europejskiej polityki klimatycznej, nowych źródeł dostaw surowców dla Europy oraz kontynuacji odejścia od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE.
W palecie zagadnień nie zabraknie tematów związanych z inwestycjami w energetykę jądrową, dalszym rozwojem offshore, biogazu, transformacji sektora ciepłowniczego i infrastruktury krytycznej. OSE Gdańsk to nie tylko możliwość wymiany doświadczeń, ale także poznania nowych trendów w przemyśle energetycznym, paliwowym i gazowym, innowacyjnych technologii wykorzystywanych w sektorze oraz rozwiązań służących zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.
Podczas Szczytu ponownie zostaną wręczone statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki” nagrody, którą otrzymują osoby, firmy, instytucje lub samorządy za działania, które w sposób szczególny przyczyniły się w ostatnim czasie do rozwoju polskiej energetyki oraz wyróżnienia Bursztynowe Serce 2026. Bursztynowe Serce jest nagrodą przyznawaną osobom, instytucjom bądź firmom za szczególne działania w zakresie filantropii i CSR. Laureaci w/w wyróżnienia dzięki tej nagrodzie są uhonorowani za determinację oraz konsekwencję w realizacji podjętych działań takich jak: długofalowe programy na rzecz pomocy potrzebującym, działania charytatywne, pomocy lokalnym społecznościom, promowaniu postaw proekologicznych itp.
Laureaci Bursztyn Polskiej Energetyki 2026:
- Ministerstwo Energii
za zdecydowane działania na rzecz przyśpieszenia transformacji energetycznej kraju i bezpieczeństwa energetycznego poprzez nowelizację prawa energetycznego przyczyniającą się do rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE, magazyny energii, biogazownie) oraz stabilizacji cen energii dla gospodarstw domowych i firm - Renata Mroczek, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
za skuteczne wdrażanie idei ponadsektorowej współpracy w polskiej energetyce, realizowanej poprzez platformę dialogu, którą jest Ponadsektorowy Akcelerator Rozwoju Polskiej Energetyki przy Prezesie URE, działający na rzecz wypracowywania praktycznych rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne, integrację sektorów oraz osiąganie celów środowiskowych - Szymon Paweł Moś, Prezes Zarządu Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o.
za konsekwentne i skuteczne zaangażowanie w proces transformacji energetycznej Polskiej Spółki Gazownictwa i przemiany operatora sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego na operatora zintegrowanej sieci, zdolnej do transportu gazów zdekarbonizowanych (biometanu i wodoru) poprzez włączenie gazów odnawialnych do krajowego systemu dystrybucyjnego - GAZ-SYSTEM S.A. – statuetkę odbierze Prezes Zarządu Sławomir Hinc
za wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i Europy Środkowo-Wschodniej oraz uniezależnienie od dostaw ze wschodu poprzez realizację strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, w tym program FSRU w Zatoce Gdańskiej (terminal LNG) oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłu gazu z gazociągami na Litwę, Słowację i Ukrainę (gazociągi lądowe Wronów-Rozwadów-Strachocina) - Neo Energy Group Sp. z o.o. – statuetkę odbierze Prezes Zarządu Piotr Beaupré za skuteczne i konsekwentne wspieranie rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce poprzez rozszerzanie procesu inwestycyjnego w produkcję biogazu i biometanu z odpadów, co przyczynia się do redukcji emisji CO₂, zwiększenia efektywności energetycznej oraz budowania niezależności energetycznej w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju
- Ocean Winds Polska Sp. z o.o. – statuetkę odbierze Dyrektor Zarządzający Kacper Kostrzewa
za wkład w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez budowę morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Morzu Bałtyckim, która jako jedyny projekt w pełni korzysta z polskiej infrastruktury instalacyjnej (koncepcja Local First), wzmacniając krajowy łańcuch dostaw dla sektora offshore wind w Polsce, bezpieczeństwo energetyczne oraz transformację energetyczną kraju - Centrum Transformacji Energetycznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
– statuetkę odbierze prof. Filip Elżanowski, pierwszy Kierownik Centrum Transformacji Energetycznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
za wyjątkowo dynamiczny rozwój oraz realizację siedmiu interdyscyplinarnych projektów w pierwszym roku działalności, łączących transformację energetyczną z transformacją cyfrową oraz projekt „Cyfrowy Bliźniak URE”, realizowany we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki, Ministerstwem Cyfryzacji oraz NASK, projekt skupiający się na opracowaniu raportu biomasowego oraz projekt polegający na realizacji cyklu zajęć z zakresu transformacji energetycznej z udziałem przedstawicieli nauki, biznesu i administracji - Miasto Kościerzyna – statuetkę odbierze Burmistrz Dawid Jereczek
za konsekwentne i intensywne działania realizowane przez kluczową spółkę komunalną Miasta Kościerzyna – Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury „KOS-EKO” Sp. z o.o. – na rzecz lokalnej transformacji energetycznej, łączącej modernizację infrastruktury ciepłowniczej z ekologicznymi rozwiązaniami na rzecz poprawy jakości powietrza, poprzez konwersję węglowych źródeł ciepła na wysokosprawną kogenerację gazową (CHP) w celu przybliżenia miasta do statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego
Bursztynowe Serce 2026
wyróżnienie Bursztynowe Serce dla Energa-Operator S.A. odbierze Prezes Zarządu Robert Świerzyński
w uznaniu za skuteczne działania na rzecz ochrony środowiska poprzez konsekwentne stosowanie zintegrowanego systemu zarządzania środowiskowo-energetycznego, integrującego politykę środowiskową z modernizacją sieci dystrybucyjnej, wspieraniem OZE, poprawianiem efektywności energetycznej (wdrażanie inteligentnego opomiarowania) oraz ochroną bioróżnorodności (ochrona i obrączkowanie bocianów białych oraz montaż platform pod gniazda na słupach energetycznych)
Zapraszam do udziału,
Krzysztof Karaś Prezes
Europejskiego Centrum Biznesu
Zachęcamy do śledzenia naszych social media na bieżąco:
FB: https://www.facebook.com/EuropejskieCentrumBiznesu
X (Twitter): https://x.com/ECBPL
LinkedIn: https://www.linkedin.com/feed/
Autor: Europejskie Centrum Biznesu
