W dniach 16-17 maja 2023 r. w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się II Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, organizowane przez Grupę MTP. Wydarzenie było niewątpliwym sukcesem i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem gości z Polski i zagranicy.
H2POLAND to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie w całości poświęcone technologiom wodorowym. Stanowi ono reakcję na potrzebę szerzenia wiedzy w zakresie nisko- i zeroemisyjnych rozwiązań wodorowych. H2POLAND to platforma wymiany doświadczeń, która skupia przedstawicieli administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, środowisko nauki oraz biznesu otwartego na nowoczesne, przyjazne środowisku technologie.
W dwudniowym programie Forum znalazło się kilkadziesiąt debat, wystąpień i prezentacji polskich oraz zagranicznych ekspertów. Dotyczyły one takich zagadnień, jak chociażby: certyfikacja i gwarancje pochodzenia wodoru, rola wodoru w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, wodór jako sposób magazynowania energii, dekarbonizacja zakładów produkcyjnych czy rola materiałów kompozytowych i polimerowych w gospodarce wodorowej.
Tegoroczna edycja H2POLAND odbyła się w niezwykle trudnym czasie na rynku energetycznym. Z tego powodu prelegenci i paneliści niejednokrotnie odnosili się do aktualnych wydarzeń, wskazując szanse na wykorzystanie technologii wodorowych w zapewnieniu samodzielności energetycznej Polski oraz Unii Europejskiej. W toku obrad można było wysłuchać tak znamienitych gości, jak Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak czy Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
Ważnym elementem wydarzenia było powstanie 3 Seas Hydrogen Council, czyli pierwszej w Europie platformy wodorowej zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W jej skład weszły organizacje wodorowe z Polski, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Węgier i Ukrainy. Jak zapowiadają sygnatariusze porozumienia, ich głównym zadaniem będzie wspólne reprezentowanie branży w rozmowach z instytucjami Unii Europejskiej.
H2Poland było także okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych oraz kluczowych projektów wdrożonych w ciągu ostatniego roku. Na licznych wystawach wyniki swoich prac przedstawiali eksperci branżowi, przedstawiciele świata nauki oraz producenci i dystrybutorzy nowych technologii. Podczas Forum przedstawiono nowe rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii dla budownictwa, zaprezentowano nowoczesne sposoby pozyskiwania i magazynowania wodoru oraz przybliżono funkcjonowanie technologii stojących za wzrastającą popularnością wykorzystania wodoru w transporcie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się udostępnione uczestnikom pojazdy, w tym autobusy wodorowe, oraz infrastruktura służąca do tankowania wodoru.
Organizatorzy Forum zapewnili sprzyjające warunki do prowadzenia dialogu między sektorem publicznym i prywatnym. Ponadto wydarzenie stanowiło szansę do nawiązania wielu współprac na linii ośrodki akademickie – biznes. Co ciekawe, H2Poland cieszyło się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Stoiska były odwiedzane przez wielu uczniów i studentów, myślących o swoim rozwoju właśnie w branży wodorowej.