Przypomnijmy, że pierwszy akt ma zastąpić wciąż obowiązującą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z dnia 13 lipca 2009 r. dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/WE (Dz. U. UE. L. z 2009 r. Nr 211, str. 94 z późn. zm.), zaś drugi – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1775/2005 (Dz. U. UE. L. z 2009 r. Nr 211, str. 36 z późn. zm.).
Co się zmieni?
Zasadniczo treść przepisów dyrektywy i nowego rozporządzenia poznaliśmy już pod koniec zeszłego roku. Konsultacje nad projektami przebiegały w tzw. trilogach, czyli negocjacjach pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej oraz Komisją Europejską. W obu przypadkach do osiągnięcia wspólnego stanowiska koniecznych było kilka trilogów, a ostatnie z nich miały miejsce 28 listopada (dyrektywa) i 8 grudnia 2023 r. (rozporządzenie).
Przepisy znowelizowanej dyrektywy mają ułatwić dostęp gazów zdekarbonizowanych – biometanu oraz zielonego wodoru – do systemów gazowych w Unii Europejskiej. Celem jest nadto wzmocnienie pozycji odbiorców końcowych oraz wyodrębnienie całkowicie nowego systemu infrastrukturalnego – systemu wodorowego. To ostatnie ma pozwolić na jeszcze szybszy rozwój gospodarki wodorowej.
Zaktualizowane rozporządzenie ma natomiast zintegrować istniejącą infrastrukturę energetyczną oraz zapewnić większy udział wodoru i gazów odnawialnych w sieciach i magazynach za pomocą wysokich rabatów taryfowych. Obejmuje ono przepisy ułatwiające mieszanie wodoru z gazem ziemnym i gazami odnawialnymi oraz ściślejszą współpracę Unii Europejskiej w zakresie jakości i magazynowania gazu.
W oficjalnym komunikacie Rady Unii Europejskiej podkreślono, że nowe przepisy kładą nacisk na zintegrowane i przejrzyste planowanie rozwoju infrastruktury gazowej zgodnie z zasadą „efektywność energetyczna przede wszystkim”. Bardzo ważnym postanowieniem jest także ograniczenie od 2049 r. możliwości zawierania długoterminowych umów na dostawy gazu kopalnego.
Na naszym portalu pisaliśmy już wielokrotnie o tym, czego należy się spodziewać w związku z przyjęciem Pakietu Gazowo-Wodorowego:
- Pakiet Dekarbonizacji Rynków Wodoru i Gazu oraz Strategia Metanowa,
- Europejski pakiet wodorowy opublikowany,
- Pakiet Gazowo-Wodorowy przyjęty przez Parlament Europejski.
Nowe przepisy wkrótce
W najbliższym czasie dyrektywa i rozporządzenie zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Rozporządzenie zacznie obowiązywać bezpośrednio sześć miesięcy po jego opublikowaniu. Jeśli chodzi o dyrektywę, państwa członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie swojego ustawodawstwa krajowego do zapisów dyrektywy.
Autor: Marcel Krzanowski, Wawrzynowicz & Wspólnicy sp. k.