Trwają konsultacje publiczne ws. projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu, które stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w treści Ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2000 poz. 667).
Konieczność wydania rozporządzenia wynika ze zmian w otoczeniu prawnym i gospodarczym, jakie dokonały się od momentu podpisania umowy akcesyjnej Polski z UE. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie, które ma zostać zastąpione projektowaną regulacją, obowiązuje bowiem od 2003 roku w niezmienionym kształcie. Pomimo wielu podobieństw, Projekt zawiera szereg nowych rozwiązań, instytucji i regulacji, które dotyczą urządzeń nie objętych brzmieniem dotychczas obowiązujących przepisów.
Rozporządzenie określa warunki techniczne dozoru technicznego dla urządzeń ciśnieniowych, tj. kotły parowe i cieczowe, zbiorniki stałe i przenośne, wytwornice acetylenu, rurociągi technologiczne i rurociągi pary łączące kocioł z turbogeneratorem, w zakresie:
- projektowania urządzeń technicznych,
- materiałów i elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji urządzeń technicznych,
- wytwarzania, eksploatacji oraz naprawy i modernizacji urządzeń technicznych.
NAJISTOTNIEJSZE ZMIANY
Odmiennie niż w obecnie obowiązującym rozporządzeniu, Projekt obejmuje warunki techniczne dozoru technicznego zarówno w zakresie eksploatacji jak i w zakresie projektowania materiałów i elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy oraz modernizacji, a ponadto warunki techniczne wytwarzania, naprawy i modernizacji samych urządzeń ciśnieniowych.
Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowatorskich form badań określonych urządzeń ciśnieniowych. W odniesieniu do fakultatywnych form, wprowadzono możliwość opracowania badań eksploatacyjnych dla urządzeń w przemyśle rafineryjnym oraz petrochemicznym, natomiast w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa w odniesieniu do kotłów energetycznych o wydajności powyżej 100 t/h, wprowadzono obligatoryjną formę badań diagnostycznych.
Projekt określa również warunki techniczne dozoru technicznego urządzeń ciśnieniowych nie objętych dotychczas obowiązującym rozporządzeniem, tj. zbiorniki przenośne oraz rurociągi technologiczne i rurociągi pary łączące kocioł z turbogeneratorem. Jednocześnie, w ramach załączników do projektu wprowadzono terminy badań okresowych tych urządzeń oraz wzory trwałego oznaczenia na zbiorniku przenośnym i zakresu instrukcji technologicznej naprawy metodami chemicznymi.
Zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców, Projekt wydłuża ponadto w niektórych przypadkach dotychczas ustalony okres pomiędzy kolejnymi terminami badań, nie rezygnując jednak ze standardów, które jak dotąd, gwarantują bezpieczne eksploatowanie urządzeń ciśnieniowych przez przedsiębiorców.
Konsultacje publiczne zostaną zakończone w sierpniu.
autor: Joanna Nowak, Wawrzynowicz i wspólnicy sp. k.